SZKOŁA POLSKA przy KG RP W TORONTO IM. GENERAŁA JÓZEFA HALLERA

Zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia, br., Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto nosi imię generała Józefa Hallera.

Dzięki staraniom dyrektora szkoły, pani Sylwii Krupy we współpracy z Gronem Pedagogicznym, Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim, Szkoła Polska w Toronto szczyci się Patronem.

Jest to kolejny element, oprócz sztandaru, logo szkoły, odzieży z nadrukiem logo, który buduje  naszą tożsamość.

Życzymy wszystkim członkom naszej szkolnej społeczności poczucia dumy z przynależności do Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto!

Postać generała, legionisty i  twórcy Armii Polskiej we Francji jest bardzo związana z naszą lokalizacją. W niedalekim miasteczku Niagara on the Lake, w latach 1917-1919  znajdował się obóz szkoleniowy im. Tadeusza Kościuszki dla ochotników, którzy ponad 100 lat temu wstępowali w szeregi Błękitnej Armii generała Hallera. Na skutek epidemii czerwonki zmarło 41 ochotników, z czego 26 zostało pochowanych w tym właśnie miejscu. Dziś znajduje się tu jedyny polski cmentarz wojskowy na terenie Północnej Ameryki. 

Postać Józefa Hallera, generała broni Wojska Polskiego, legionisty, harcmistrza i działacza politycznego i społecznego, którego szlak bojowy zaznaczył się sukcesami dla wolności ojczyzny, jest wspaniałym wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń Polaków wychowujących się poza granicami kraju.

Do pobrania